• A
  • A+
  • A++
  •  

Wydarzenia

Zamówienie

Krystian Ochman

 Gdańsk

 Polska Filharmonia Bałtycka
 ul. Ołowianka 1

 21.03.2022

 19:00

 Ceny biletów

 85, 110, 125, 140 zł

Pochodzi z rodziny o wspaniałych, choć mocno niejednorodnych tradycjach muzycznych. Jego dziadek (Wiesław Ochman) jest jednym z najbardziej znanych i cenionych śpiewaków operowych a dla Krystiana idolem i wzorem do naśladowania nie tylko w kwestiach artystycznych. Ojciec (Maciej) również inspiruje Krystiana swoim talentem muzycznym, który ujawnił się szczególnie mocno, gdy był keyboardzistą popularnego w Polsce w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych zespołu „Róże Europy”. Po zakończeniu współpracy z zespołem i przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych został specjalistą od produkcji telewizyjnej i komunikacji telewizyjno-filmowej.

Krystian urodził się w 1999 roku w Melrose w Stanach Zjednoczonych i tam spędził większość swojego życia. Jego pierwszym językiem jest angielski, ale płynnie mówi po polsku i w tym języku zdecydował się nagrać swoją pierwszą płytę długogrającą.

Sądząc po nazwisku i muzycznym rodowodzie, Krystian skazany był na pójście muzyczną ścieżką kariery artystycznej. Kiedy w szkolnym przedstawieniu zagrał rolę księcia i ujawnił swoje zdolności interpretatorskie dziadek nie musiał długo namawiać go, by rozpoczął naukę śpiewu w Akademii Muzycznej. Jednak przełomem w jego rozwoju był udział w jedenastej edycji „The Voice of Poland”, w którym w trakcie przesłuchań w ciemno zyskał przychylność Michała Szpaka i trafił do jego drużyny. Wynikające z własnych doświadczeń porady dotyczące oczekiwań polskiej publiczności, jakich udzielił mu opiekun w połączeniu z odziedziczonym w genach klasycznym wokalem stanowiły świetny surowiec, z którego obaj panowie pracowicie wykuli finalny efekt – zwycięstwo w programie. Singiel „Światłocienie”, który został nagrany dla programu zyskał ogromną popularność i stał się zalążkiem nagranej wkrótce płyty długogrającej.

Z Ameryki przez Polskę do Eurowizji?

Wraz z rosnącą falą popularności do ciągle uczącego się śpiewu klasycznego w katowickiej Akademii Muzycznej Krystiana dotarły też pierwsze symptomy uznania jego talentu. We wrześniu 2021 Krystian wziął udział w koncercie „Premiery” w 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Za piosenkę „Prometeusz” otrzymał bardzo wysoko cenioną Nagrodę Publiczności.

W przeprowadzonym w lutym 2022 roku konkursie „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję” był wraz ze swoim nowym przebojem „River” murowanym faworytem. Nikogo nie zdziwiło więc jego zwycięstwo, dzięki któremu został reprezentantem Polski w 66. edycji Konkursu rozgrywanego w Turynie. Teledysk towarzyszący piosence napisanej do konkursu zyskał ogromną popularność w serwisie YouTube, a jej potwierdzeniem jest wiele milionów wyświetleń, do których wciąż dochodzą nowe. Reżyserem teledysku jest Dawid Ziemba a w napisaniu tekstu i muzyki Krystianowi pomagali Ashley Hicklin, Adam Wiśniewski i Mikołaj Trybulec.

O czym i jak śpiewa Krystian Ochman

W każdym swoim utworze Krystian pokazuje ogromne spektrum swoich możliwości wokalnych. Piosenki, które znalazły się na debiutanckiej płycie reprezentują muzykę popularną, ale sposób śpiewania bardziej zbliżony jest do tego, co na scenie prezentują śpiewacy operowi. Nawet wtedy, gdy zbliża się do stylistyki hip-hopowej, robi to na swój niepowtarzalny sposób, w którym pobrzmiewają dźwięki i techniki rodem z La Scali.

Jego rodzice wyemigrowali z Polski w poszukiwaniu możliwości rozwoju do USA, a on z tych samych powodów wrócił do Polski. Czuł, że tak jest właściwie, choć na początku odczuwał silną tęsknotę nie tylko za pozostawioną w Stanach rodziną, ale także za amerykańskim klimatem i otwartością w relacjach. Przyznaje jednak, że im dłużej jest w Polsce, tym bardziej podoba mu się życie tutaj i coraz lepiej odnajduje się w panujących w tym kraju stosunkach.

Choć wywodzi się z klasycznych gatunków muzycznych, takich jak jazz i muzyka akustyczna, coraz chętniej zwraca się w kierunku rapu i hip-hopu. Świetnie czuje się w łączeniu klasycznej perfekcji melodycznej z rapową energią i bezpośrednią treścią przekazu. Takie połączenie, które dla wielu wydaje się czymś niemożliwym, można znaleźć na płytach i koncertach Krystiana. Bilety na wydarzenia z jego udziałem możesz zamówić już teraz. Zapraszamy.

Rozwiń